ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ

Συνήθεια του Ολυμπιακού είναι να κατακτά τίτλους και αυτό έκαναν οι Πειραιώτες και στο Καυτανζόγλειο το απόγευμα του Σαββάτου. Η ομάδα του Χοσέ Σεγκούρα νίκησε 2-0 τον Αρη έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον δημιουργό και των δύο τερμάτων Λουτσιάνο Γκαλέτι (ο οποίος έχασε και πέναλτι). Καλύτεροι οι ερυθρόλευκοι, είχαν την ουσία και πανηγύρισαν το 3ο νταμπλ τα τελευταία 4 χρόνια. Αγχώθηκε και τελικά τα θαλάσσωσε ο Αρης που δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του. Ψάχνοντας ένα στίγμα για τον αγώνα, τουλάχιστον κατά το πρώτο 20λεπτο, μπορούμε να πούμε με ασφάλεια το εξής. Ο Ολυμπιακός διαχείριστηκε με μεγαλύτερη άνεση την πίεση του αγώνα σε αντίθεση του Αρη που πνίγηκε από το άγχος και την έντονη επιθυμία. Που φάνηκε αυτό; Στο ότι ο Αρης, αν και είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, την έχανε με μεγάλη ευκολία κάνοντας χαζά λάθη. Το 4-4-1-1 του Μπάγεβιτς (που συχνά γινόταν 4-4-2) δεν κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού έτσι ώστε να πιεστεί ο Νικοπολίδης. Οι παίκτες του Αρη ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν. Ηταν αργοί στη σκέψη και στην εκτέλεση. Το Φιλμ του τελικού: 7ο λεπτό: Πρώτο σουτ στον τελικό με τον Ιβιτς να στέλνει την μπάλα άουτ. 16ο λεπτό: Καλό σουτ του Τζόρτζεβιτς, ο Κέλεμεν διώχνει την μπάλα. 33ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Κλασικό γκολ για τον Κοβάσεβιτς, ο οποίος μετά από σέντρα του Γκαλέτι στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. 37ο λεπτό: Πλασέ του Χαβίτο, η μπάλα λίγο άουτ! 53ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Φάουλ του Γκαλέτι από τα δεξιά και ο προωθημένος Ζεβλάκοφ με κεφαλιά κάνει το 2-0! 62ο λεπτό: Σουτ του Γκαλέτι, η μπάλα στο δοκάρι! 75ο λεπτό: Ο Μήτρογλου βγαίνει μόνος απέναντι από τον Κέλεμεν, αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο και ο γκολκίπερ του Αρη μπλοκάρει. 78ο λεπτό: Ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλτι, αλλά ο Γκαλέτι στέλνει την μπάλα άουτ! 84ο λεπτό: Ο Παπαδόπουλος μέσα από την περιοχή κάνει ένα εκπληκτικό σουτ, όμως η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Αντίθετα οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού (ο Σεγκούρα επέλεξε ένα κλασικό 4-4-2 με Κοβάσεβιτς και Μήτρογλου μπροστά) και ήθελαν και μπορούσαν. Αφησαν χώρο στον αντίπαλο και χτύπησαν στην αντεπίθεση, κυρίως από τις πτέρυγες όπου βρήκαν ανοιχτό γήπεδο ουκ ολίγες φορές. Αφού δεν σκόραραν στο 11’ (λάθος Κέλεμεν, δεν επωφελήθηκε ο Γκαλέτι) και στο 21’ (σουτ του Τζόρτζεβιτς) το έκαναν στο 33’ με ένα γκολ σήμα κατατεθέν της φετινής ομάδας. Ωραία κίνηση και σέντρα του Γκαλέτι από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Κοβάσεβιτς (παλιά του τέχνη κόσκινο) από το ύψος του πέναλτι και 1-0. To γκολ βοήθησε τον Ολυμπιακό να παίξει με ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά, έδωσε όμως και το έναυσμα στον Αρη να βάλει τσαμπουκά στο παιχνίδι του. Το σύστημα δεν άλλαξε (Χαβίτο και Κόκε έπαιζαν πάντως πιο κοντά) αλλά η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς πείσμωσε και λίγο έλειψε να σκοράρει στο 37’ όταν το σουτ του Χαβίτο έφυγε μόλις άουτ. Το ίδιο όμως παραλίγο να πετύχει και ο Κοβάσεβιτς στο 44' όταν πλάσαρε άτσαλα. Σαφώς και οι ισορροπίες θα ήταν διαφορετικές αν είχε σκοράρει στο συγκεκριμένο σημείο ο Σέρβος φορ. Νέο χτύπημα Οι φίλοι του Αρη χάρισαν το ζεστό τους χειροκρότημα στους παίκτες τους πριν τη σέντρα της επανάληψης για να τους δώσουν κουράγιο. Ομως οι παιδικές ασθένειες του πρώτου μέρους (εύκολα λάθη) έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους στο παιχνίδι των κίτρινων. Ουδόλως ενοχλήθηκε από αυτό ο Ολυμπιακός που απέκτησε ισχυρό προβάδισμα μόλις στο 53’. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε άψογα στημένο από τα δεξιά και ο Ζεβλάκοφ, ανενόχλητος στο κέντρο της άμυνας του Αρη, έγραψε με άπιαστη κεφαλιά το 2-0. Ενα τρελό γλέντι στήθηκε στις εξέδρες των φίλων του Ολυμπιακού που έβλεπαν την ομάδα τους να αγγίζει το νταμπλ. Για τον Αρη, είχε σημάνει η ώρα των αλλαγών. Ο Μπάγεβιτς έριξε στη μάχη τους Σανσόν και Κάλβο, χωρίς όμως να διαφοροποιήσει πολύ τα πλάνα του ως προς το σύστημα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Αρη όμως δεν ήταν το αγωνιστικό αλλά το ψυχολογικό. Τα ήδη βαριά πόδια ζύγιζαν τόνους μετά το 2-0. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Χοσέ Σεγκούρα δεν είχε κανένα λόγο να αλλάξει τα πλάνα του και φύλαξε τις αλλαγές του για το τέλος. Το παιχνίδι με τη φωτιά Πέρασε χρόνος για να αισθανθεί τον Αρη η άμυνα του Ολυμπιακού και όταν αυτό έγινε ο Παπαδόπουλος σούταρε άτσαλα μέσα από την περιοχή. Οι πρωταθλητές θα μπορούσαν βέβαια να έχουν «καθαρίσει» το παιχνίδι αφού όχι μόνο βρήκαν πολλούς χώρους αλλά δημιούργησαν και μεγάλες ευκαιρίες. Προτίμησαν όμως να παίξουν με τη φωτιά. Ο Γκαλέτι σούταρε στο δοκάρι στο 62’, ο Μήτρογλου νικήθηκε από τον Κέλεμεν σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 76’ ενώ στο 77’ ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Σιστόν. Ο Γκαλέτι όμως έστειλε την μπάλα άουτ! Βλέποντας ότι η ομάδα του παίζει με την τύχη της, ο Σεγκούρα αποφάσισε να διαφυλάξει τα νώτα του και να χρησιμοποιήσει τον Πάντο στη θέση του Μήτρογλου. Τα εμφράγματα ο Ολυμπιακός δεν τα γλίτωσε (ο Παπαδόπουλος σούταρε στο δοκάρι στο 83’) όμως κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση χωρίς άλλες αναταράξεις. Το νταμπλ ήταν πλέον γεγονός για τον Ολυμπιακό. Διαιτητής: Γ.Κασναφέρης