ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΧΘΕΣΙΝΟΥ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ

Το θετικό αποτέλεσμα που ήταν ο στόχος της Εθνικής στο Ισραήλ έγινε πραγματικότητα για τους παίχτες του Ότο Ρεχάγκελ που έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 από το Τελ Αβίβ κόντρα στο Ισραήλ για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010. Η εθνική ομάδα έκανε ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση της στην τελική φάση καθώς διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του δεύτερου προκριματικού ομίλου μαζί με την Ελβετία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα άνοιξε το σκορ με τον (συνήθη... ύποπτο) Φάνη Γκέκα στο 42', για να ισοφαρίσει το Ισραήλ με τον Γκολάν στο 55ο λεπτό. Με τον βαθμό της ισοπαλίας η Ελλάδα είναι στην πρώτη θέση του ομίλου, μαζί με την Ελβετία, και θέλει τη νίκη την Τετάρτη στο Ηράκλειο, στην "ρεβάνς" με το Ισραήλ, για να κάνει ακόμη ένα βήμα προς τα τελικά.Στο πρώτο ημίχρονο οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν να περιορίσουν τα ατού των Ισραηλινών και να... "παγώσουν" το γήπεδο παίζοντας συντηρητικά και προσέχοντας τα νώτα τους. Από την άλλη η εθνική δεν είχε ιδιαίτερους επιθετικούς προσανατολισμούς και έβγαινε μπροστά μόνο όταν υπήρχαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις. Η τακτική που επέλεξε ο Ότο Ρεχάγκελ έπιασε τόπο στα πρώτα 45 λεπτά καθώς οι Ισραηλινοί αν και ξεκίνησαν με ενθουσιασμό δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να φτάσουν με αξιώσεις στα ελληνικά καρέ, ενώ οι Έλληνες διεθνείς όσο κυλούσε ο χρόνος είχαν καλύτερα πατήματα στο γήπεδο. Η πρώτη αξιόλογη επίθεση από ελληνικής πλευράς σημειώθηκε στο 32' με σουτ του Σεϊταρίδη έξω από την περιοχή, όπου η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ και εφτά λεπτά αργότερα (39') τον μιμήθηκε ο Καραγκούνης αλλά το σουτ του είχε την ίδια κατάληξη. Οι Ισραηλινοί απείλησαν σοβαρά την εστία του Χαλκιά στο αμέσως επόμενο λεπτό (40') με τον Σαχάρ όπου έκανε ένα σλάλομ περνώντας τρεις αμυντικούς αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς γκολ στο ενεργητικό τους αλλά στο 42' ο Γκέκας είχε διαφορετική άποψη. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Μπεχαρίν απομάκρυνε με κεφαλιά, νέα κεφαλιά πάσα στην πλάτη της άμυνας από τον Δέλλα, εκεί "τρύπωσε" ο Φάνης Γκέκας που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 0-1. Στο δεύτερο μέρος το Ισραήλ πίεσε για την ισοφάριση και την πέτυχε στο 55'. Μετά από έξοχη προσπάθεια των Σαχάρ και Μπεναγιούν, ο τελευταίος πέρασε την μπάλα στο κέντρο της ελληνικής άμυνας και ο Γκολάν με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα 1-1. Στο 75ο λεπτό το Ισραήλ ήταν αυτό που έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ. Ο Σαχάρ, ο καλύτερος σε απόδοση παίκτης του Ισραήλ, πέρασε τη μπάλα στον Ιτζχάκι, αυτός ξεπέρασε την αντίσταση του Δέλλα, βρέθηκε μόνος προ του Χαλκιά, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει το σκορ.Από την άλλη πλευρά, ο Αουάτ "απάντησε" στον Χαλκιά, όταν στο 90ο λεπτό απέκρουσε το ίδιο εκπληκτικά σουτ του Πατσατζόγλου. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις η Ελλάδα μπορούσε να "κλέψει" τη νίκη, αλλά ο Χαριστέας προ κενού τέρματος ...κατάφερε να αστοχήσει με κεφαλιά!Κίτρινες: Δέλλας, Σαχάρ.Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροζέτι (Ιταλία), Ισραήλ (Ντρορ Καστάν): Αουάτ, Σαμπάν, Μπεν Χαΐμ, Κέιναν, Μπεν Ντιγιάν, Μπεν Σαχάρ, Άλμπερμαν, Κοχέν (84' Βερμούτ), Μπεναγιούν (76' Κιγιάλ), Μπαρντά (60' Ιτζχάκι), Γκολάν.ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Παπαδόπουλος, Δέλλας, Κυργιάκος, Τοροσίδης, Τζιόλης (87' Πατσατζόγλου), Μπασινάς (62' Σαμαράς), Χαριστέας, Γκέκας, Καραγκούνης. Τα αποτελέσματα στα σημερινά παιχνίδια του 2ου προκριματικού ομίλου: Λουξεμβούργο-Λετονία 0-4Μολδαβία-Ελβετία 0-2Ισραήλ-Ελλάδα 1-1