Ούτε να το είχε στήσει ο ίδιος ο Ολυμπιακός!

Το συζητάνε ακόμη κι εντός Ολυμπιακού, αυτό που συμβαίνει φέτος με την ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ. Από το ξεκίνημα της διοργάνωσης, από τότε που άρχισε να μπαίνει στην αγωνιστική δράση κι ο πρωταθλητής Ελλάδας, όλα του έρχονται κουτί. Από κληρώσεις, αποτελέσματα δικά του, αποτελέσματα... άλλων αγώνων, από τα πάντα. Βάλτε τα κάτω και θα δείτε ότι έτσι είναι. Έτσι και…χειρότερα! ΓΙΝΕΤΑΙ κλήρωση στον ένα προκριματικό γύρο κι αντίαπλος η ΣΛόβαν Μπρατισλάβας. Το πρώτο παιχνίδι είναι έξω και ο Ολυμπιακός από το 1ο λεπτό έχει κιόλας προκριθεί, αφού προηγείται 1-0,με το πρώτο γκολ του Αβραάμ με την «ερυθρόλευκη»… ΓΙΝΕΤΑΙ κλήρωση στα πλέϊ οφς του Αυγούστου κι αντίπαλος είναι η Σέριφ Τίρασπολ. Το πρώτο παιχνίδι είναι στη Μολδαβία, στο α΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός είναι χάλια και οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να προηγηθούν. Με το πρώτο λεπτό της επανάληψης οι πρωταθλητές Ελλάδας εξασφαλίζουν την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους της διοργάνωσης, με ένα σουτ του Ντουντού από τα 35 μέτρα, το οποίο «έπνιξε» ο αντίπαλος τερματοφύλακας. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, ο αιώνιος αντίπαλος Παναθηναϊκός μένει εκτός των ομίλων, βγαίνοντας νοκ άουτ από την Ατλέτικο Μαδρίτης με δύο ήττες. Κι έτσι, όλα τα λεφτά που δικαιούται αυτή τη σεζόν η Ελλάδα από το λεγόμενο μάρκετ πουλ τα παίρνει ο Ολυμπιακός. ΓΙΝΕΤΑΙ κλήρωση των ομίλων κι ο Ολυμπιακός μπαίνει σε ένα θεωρητικά καλό γκρουπ με Άρσεναλ, Στάνταρ Λιέγης κι Άλκμααρ. Ο τότε προπονητής του, ο Κετσπάγια, εκφράζει μετά την κλήρωση την επιθυμία του η ομάδα του να ξεκινήσει τους αγώνες στο Καραϊσκάκη με την πρωταθλήτρια Ολλανδίας. Η επιθυμία του έγινε πραγματικότητα! ΞΕΚΙΝΑΕΙ η φάση των ομίλων κι ο Ολυμπιακός κερδίζει στο Καραϊσκάκη με γκολ στο 79ο λεπτό την Άλκμααρ. Παράλληλα, η Άρσεναλ ενώ έχανε 0-2 στο Βέλγιο, κερδίζει 3-2 την Σταντάρ με γκολ στο 90, κάτι που φυσικά εξυπηρετεί τους «ερυθρόλευκους»… ΠΑΕΙ ο Ολυμπιακός στο Λονδίνο και χάνει 0-2 με αξιοπρέπεια από την Άρσεναλ, που κατά κοινή ομολογία μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ. Και το αποτέλεσμα μένει 0-0 έως το 78. παράλληλα, η Σταντάρ ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό την Άλκμααρ στην Ολλανδία, κάτι που εξυπηρετεί τους «ερυθρόλευκους». ΟΠΩΣ φαίνεται, τον Ολυμπιακό φέτος τον «πάει». Τι τον «πάει», δηλαδή, που ο ίδιος να το είχε στήσει έτσι το έργο, δεν θα το πετύχαινε τόσο καλά. Άρα, όταν βλέπεις ότι σε «πάει» η μπάλα, πρέπει να την κυνηγήσεις. Την πρόκριση. Όσο μπορείς, με όσες δυνάμεις έχεις… gazzetta.gr