TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΝΓΚ

Η Σαχτάρ συνέτριψε την Τουλούζ μέσα στην Ουκρανία και απέδειξε πως παραμένει ένα από τα φαβορί για τον φετινό τίτλο του Γιουρόπα Λιγκ. Έχασε στην εκπνοή του αγώνα με την Λάτσιο η Βιγιαρεάλ, ενώ από την έδρα της Στεάουα έφυγε νικήτρια η Φενέρμπαχτσε.

Η Λάτσιο γλύτωσε στο 90ο λεπτό την παρτίδα κόντρα στην Βιγιαρεάλ χάρη στο τέρμα του Ρόκι. Το σκορ άνοιξε ο Ζάρατε στο 20ο λεπτό αλλά ο Εγκουρέν ισοφάρισε το παιχνίδι είκοσι λεπτά αργότερα.
Στον 8ο όμιλο η Σερίφ πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Τβέντε, ενώ η Φενέρ πέρασε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ από την έδρα της Στέαουα Βουκουρεστίου.
Στον 9ο όμιλο η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στην Λευκορωσία, όπου γνώρισε την ήττα από την Μπάτε με 2-1, ενώ η Μπενφίκα ισοπέδωσε την Έβερτον με 5-0.
Μεγάλο βράδυ για την Σαχτάρ που έκανε πάρτι κόντρα στην γαλλική Τουλούζ μέσα στο Ντόνετσκ, ενώ χάρη σε δύο τέρματα του Πέρισιτς η Μπριζ πήρε το ματς με την Παρτιζάν.
Κηδεία είχαμε στην Βιένη, όπου η Βέρντερ βρέθηκε να νικά με 0-2 αλλά η Αούστρια έφερε το ματς στα ίσα προς το τέλος. Νίκη με ανατροπή για την Μπιλμπάο κόντρα στην πορτογαλική Νασιονάλ Μαδεϊρά.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Ώρα έναρξης 20:00
7ος όμιλος
Σάλτζμπουργκ - Λέφσκι Σόφιας 1-0 (45'+2 Σβέντο)
Λάτσιο - Βιγιαρεάλ 2-1 (20' Ζάρατε. 90΄Ρόκι / 40' Εγκουρέν)
8ος όμιλος
Σερίφ - Τβέντε 2-0 (41' Μπαλιμά, 90΄Φράνκα)
Στεάουα Βουκουρεστίου - Φενέρμπαχτσε 0-1 (59' Καζίμ Καζίμ)
9ος όμιλος
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ - ΑΕΚ 2-1 (51' Παβλόβ. 85΄Αλουμόνα / 31' πέν. Μπλάνκο)
Μπενφίκα - Έβερτον 5-0 (15', 83΄ Σαβιόλα, 47' και 48' Όσκαρ Καρντόσο, 52΄ Λουϊζάο)
10ος όμιλος
Σαχτάρ - Τουλούζ 4-0 (8' πέν. Φερναντίνιο, 24', 58΄ Λουΐζ Αντριάνο, 39' Χούμπσμαν)
Μπριζ - Παρτίζαν 2-0 (4', 58΄ Πέρισιτς)