Super League: Άλλαξε… χέρια η κορυφή

Φαρδιά πλατιά την  υπογραφή του Κώστα  Μήτρογλου φέρει η σημερινή νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού με 2-0 στο ντέρμπι των «αιωνίων»,  που διεξήχθη στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστική της Super League.

Ο Έλληνας επιθετικός πήρε το… όπλο του δύο φορές (45+’,54’), «σκοτώνοντας» τους «πρασίνους», οι οποίοι μετά την σημερινή ήττα τους… γκρεμίστηκαν από την κορυφή της βαθμολογίας.

Στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα μετά το σημερινό αποτέλεσμα φιγουράρει πλέον ο Ολυμπιακός με 30 βαθμούς, ενώ έναν λιγότερο έχει η ομάδα του Τεν Κάτε.

Από εκεί και πέρα, η Λάρισα επικράτησε με 1-0 της Καβάλας στο «Αλκαζάρ» στο πρώτο παιχνίδι, μετά τον αιφνίδιο θάνατο του Αντόνιο Ντε Νιγκρίς.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 60’ ο Κάσας, ο οποίος το αφιέρωσε το γκολ στον «Τάνο».

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Λεβαδειακός, καθώς πέρασε νικηφόρα  από την Κομοτηνή, επικρατώντας με 2-0 του τοπικού Πανθρακικου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ερνάντεθ στην σημερινή αναμέτρηση ήταν ο Στέφανο Ναπολεόνι, που πέτυχε και τα δύο τέρματα (24’, 55’) των «πρασίνων».

Εν τω μεταξύ το νέκταρ της νίκης για τρίτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα γεύτηκε και ο Ατρόμητος.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη επιβλήθηκε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, καταφέρνοντας έτσι να απομακρυνθεί κι άλλο από την διακεκαυμένη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Μπρίτο στο 57΄ άνοιξε το σκορ και επτά λεπτά αργότερα ο Περόνε πέτυχε το 2-0. Στο 77΄ ο Ντιμπαλά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του Άρη με τον Πανιώνιο, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Νέτο στο 82', ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» πήραν το βαθμό της ισοπαλίας  στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Κουμορτζί .

Από τα χθεσινά παιχνίδια ξεχώρισε η νίκη της ΑΕΚ με 1-0 επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των «δικεφάλων», που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Γκουστάβο Μαντούκα στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα άλλα παιχνίδια του Σαββάτου ο Εργοτέλης κατάφερε να φύγει νικητής από το «Καυτανζόγλειο» με 2-0. Στο 50’ ο Ορφανός άνοιξε το σκορ, ενώ το «διπλό» σφράγισε στο 85’ με το γκολ του Μπούντιμιρ.

Τέλος, στην Τρίπολη Αστέρας και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το «φτωχό» 0-0.